LUONTOKOULUN KUMMILUOKKATOIMINTA
Nuorisokeskus Villa Elbassa toimiva Kokkolan luontokoulu valitsee joka syksy 11 uutta kummiluokkaa. Kummiluokat ovat Kokkolan alakoulujen 3-5-luokkia.
Kummiluokka vierailee luontokoulussa kerran kuukaudessa syyskuulta toukokuulle yhdeksän kokonaisen koulupäivän ajan (n. klo 9-13).
Luontokoulutoiminnan tavoitteena on tarjota lapsille ja nuorille positiivisia elämyksiä luonnossa, herättää kiinnostusta luontoa kohtaan ja kasvattaa vastuullisuuteen ympäristöä ja muita ihmisiä kohtaan.
Luontokoulussa oppiminen on kokemuksellista, elämyksellistä ja toiminnallista. Oppimisen lähtökohtana ovat omat kokemukset ja havainnot, siksi käytämmekin paljon aikaa ulkona oppimiseen.
KUMMILUOKAKSI HAKEMINEN
Kummiluokat valitaan hakemusten perusteella. Etusijalla ovat ne opettajat, jotka eivät ole hiljattain tai koskaan olleet kummiopettajana.
Hakemukset jätetään luontokoululle perjantaihin 21.8. klo 15 mennessä webropol-lomakkeella.
Ilmoitamme kummiluokkien valinnasta kaikille kouluille maanantaina 24.8.
https://webropol.com/s/kummiluokat2020 <—- Klikkaa tuosta hakemukseen(webropol-kysely)